ACI KAYBIMIZ

ACI KAYBIMIZ

Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan hayatını kaybetti

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

12 Nisan tarihin’den itibaren koronavirüs tedavisi gören Türkiye Karate Federasyonu Başkanımız Esat Delihasan’ı kaybettik.

Ömrünü Türk karatesine adamış bir Başkanı, bir abiyi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Delihasan ailesine ve camiamızı başsağlığı diliyorum Mekanı cennet olsun.

Türk karatesine adanmış bir hayat

1969 yılında Rize’de doğan, ilk ve orta öğrenimini Rize’de tamamladıktan sonra liseyi İstanbul’da bitiren Delihasan,1984 yılında Eminönü Kültürel Karate İhtisas Spor Kulübünde spora başladı.1988 yılında ise Atilla Çeliktürk ve Hakan Alpay döneminde milli takıma seçilerek Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etti.

Dünya Şampiyonası’ndaki performansıyla, en iyi dövüşen sekiz sporcudan biri olarak gösterilerek ve 1988 yılında Türkiye’den Dünya Karması’na seçilmeyi başaran ilk kişi olan Delihasan, 120 kez milli formayı giydi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübüne 1994 yılında transfer olduktan sonra, 1995 yılında antrenörlük hayatına başlayan Delihasan, 2003 yılında ise Gençler Dünya Şampiyonası öncesi Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevine getirildi.

Birçok ülkenin milli takımını çalıştırarak, dünya karatesinde de yakından tanınan isimlerden biri haline gelen Delihasan, transfer teklifleri de aldı.

2008 yılından beri Türkiye Karate Federasyon Başkanı olarak görev yapan Delihasan, Balkan Karate Federasyonu Teknik Direktörlüğü, Akdeniz Karate Federasyonu Teknik Direktörlüğü, Balkan Karate Federasyonu Asbaşkanlığı, Akdeniz Karate Federasyonu 2. Başkanlığı, Dünya Shotokan Karate Birliği Başkanlığı, Karadeniz ve Hazar Ülkerleri Karate Federasyonu Başkanlığı, Dünya Karate Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Balkan Karate Federasyonları Birliği Başkanlığı görevlerini de yürütmüştü.

2010 Yılından itibaren Kyokushin Karate Stilini Federasyon bünyesine dahil edip bu sporun gelişmesine büyük katkı sunan ve son olarak Tahkim Kurulundan Kyokushin’nin bir spor dalı olmasının mimarıda yine Merhum Başkan Esat Delihasan Ruhun şad olsun Rabbim makamını cennet eylesin biz Kyokushin Karate ailesi seni hiç unutmayacağız.

Ömer Duran

IKO Türkiye Branchef

Bir yanıt yazın